SME ČLENMI

KONTAKT

ASL SR
Vazovova 9/B,
811 07 Bratislava

IČO: 35 605 464
DIČ: 2020985824

Tel.: +421 / 2 /52 63 21 34-5
Fax: +421 / 2 /52 63 21 36

e-mail: aslsr(at)aslsr.sk

27.04.2018

ASL SR víta avizované zvýšenie platov zdravotných sestier. Zároveň však upozorňuje na alarmujúci stav ambulantného sektora.


Prezident ASL SR Marián Šóth

Koalícia chce pristúpiť k razantnému zvýšeniu platov vo verejnej, štátnej správe, platov učiteľov a zdravotných sestier. Plánuje urobiť dohodu, ktorá by garantovala, že v rokoch 2019 a 2020 bude presne dohodnuté, ako bude rásť minimálna mzda.

Ak sa zhodneme na tom, že tejto krajine sa darí, vtedy sa treba podeliť s verejnosťou o tento ekonomický úspech,“ povedal po tohtotýždňovej koaličnej rade Robert Fico.

ASL SR avizované opatrenie koalície víta, zároveň však upozorňuje na nutnosť riešiť komplexne ekonomickú situáciu v ambulantnom sektore. Pokiaľ sa ekonomike darí, tento úspech by mal pocítiť občan aj v podobe kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti. Realita je však iná.

V dôsledku nedostatku všeobecných lekárov a špecialistov sa mimoriadne zvyšuje záťaž ambulantných lekárov a pre pacienta sa predlžujú čakacie doby na vyšetrenie. Práca ambulantného lekára je už dlhší čas pre mladých lekárov neatraktívna a ekonomicky nerentabilná.

Zároveň spolu s rastúcim počtom pacientov a pribúdajúcimi povinnosťami stúpajú náklady na chod ambulancií. Aktuálnym príkladom sú platby za prepojenie ambulantného softvéru na ezdravie, kde náklady na splnenie povinnosti znáša ambulantný poskytovateľ. Úmerne nákladom ale zdroje nerastú.


Prezident ASL SR Marián Šóth:

Naši lekári strácajú motiváciu zotrvať v ambulantnom sektore. Dlhodobo upozorňujeme na nevyhnutnosť dofinancovania zdravotníctva. V prípade, že sa urýchlene nezmenia podmienky v sektore ambulantnej zdravotnej starostlivosti hrozí skutočne jeho kolaps a obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov. ASL SR preto považuje za nevyhnutné zreálnenie platieb za výkony ambulantných lekárov a zabezpečenie dostatočných zdrojov na stabilizáciu a rozvoj ambulantného sektora.“

ASL SR


NA MINÚTKU ...

Novinky

08.03.2018

"ASL SR už niekoľko rokov požaduje profesionalizáciu obhliadok mŕtvych tiel", povedal pre Zdravotníce noviny MUDr. Marián Šóth

1. ASL SR štartuje v marci stretnutia s ambulantnými lekármi v krajských mestách. Čo bude ich hlavnou témou?Pravidelne začiatkom roka...

viac >>
REKLAMA

ANKETA

Lieky na výnimku

Predpíšete liek na výnimku ak bude schválená spoluúčasť lekára 5% na úhrade lieku?

 
PARTNERI